Gulasz wieprzowy z pieczarkami

gulasz wieprzowy z pieczarkami















Kiedy za oknem jesienna plucha żołądek domaga się czegoś treściwego i konkretnego. 
U mnie wtedy doskonale sprawdzają się wszelkiego rodzaju gulasze. 
Pełny, bogaty smak, danie pożywne i stosunkowo łatwe do wykonania.
Tutaj wersja z mięsem wieprzowym ale można też wykorzystać kurczaka - szybciej się ugotuje tyle, że smak będzie bardziej mdły (tak jak mięso kurczaka)

Składniki - na 2 osoby

ok. 400 g mięsa wieprzowego z szynki - można też zakupić mięso gulaszowe
ok 400 g świeżych pieczarek
1 duża cebula
4 łyżki tłuszczu - u mnie smalec ale można też użyć oleju
1 łyżka mąki - u mnie mąka bezglutenowa
50 ml słodkiej śmietanki 30%
przyprawy: sól, pieprz, 1/2 łyżeczki słodkiej mielonej papryki, ostra mielona papryka - mała szczypta, szczypta suszonego tymianku

Na patelni rozgrzać 1 łyżkę tłuszczu i wrzucić cebulkę pokrojoną w grube półplasterki. Zeszklić i przełożyć go garnka, zalać 200 ml gorącej wody i gotować na małym ogniu. 
Na patelnię dodać 1 łyżkę tłuszczu, wrzucić mięso pokrojone w równą kostkę, dodać przyprawy (papryki, tymianek, odrobinę soli i odrobinę pieprzu), zrumienić na sporym ogniu i przełożyć do garnka z cebulą. Wymieszać i dusić pod przykryciem na małym ogniu.


gulasz wieprzowy z pieczarkami

Pieczarki oczyścić z ziemi (nie płukać! bo wciągną wodę), można ewentualnie obrać i pokroić na grube plasterki - 3-4 milimetry grubości. 
Na pozostałym na patelni tłuszczu zrumienić pieczarki na dużym ogniu - duży ogień i wysoka temperatura smażenia spowodują, że pieczarki szybko się zrumienią i nie puszczą wody.
Zrumienione pieczarki przełożyć do garnka z cebulą i mięsem. Całość dusić do miękkości - ok 45 minut. W międzyczasie trzeba dolewać wody, która odparuje - najlepiej dolewać wodę gorącą.


gulasz wieprzowy z pieczarkami

Gdy mięso będzie miękkie należy zrobić sos. 
Na patelnię wrzucić dwie łyżki tłuszczu, rozpuścić i dodać mąkę. Podsmażyć do zrumienienia. Następnie na patelnię wlać 4 łyżki wody z gulaszu, dokładnie wymieszać mąkę i przełożyć zasmażkę do garnka z gulaszem. Całość dokładnie wymieszać i pogotować chwilę uważając, żeby się nie przypaliło.
Na koniec dodać śmietankę oraz doprawić solą i pieprzem. Pogotować chwilę i można zajadać.

Podawać z kaszą gryczaną i jakąś wyraźną surówką. U mnie była to surówka z pora.
A można również podawać z chlebkiem.

Smacznego:-)

Komentarze