Domowa mielonka/ kiełbasa wieprzowa z folii

domowa mielonka wieprzowa z folii















Powtórzę się po raz kolejny ale bardzo lubię domowe wędliny... Bo wiem co jem.

Lubię je również za to, że naprawdę łatwo je zrobić i można przy tym uzyskać dowolny smak.
W przypadku mielonki z folii trzeba jedynie zaopatrzyć się w specjalny rękaw foliowy do parzenia, a można go bez problemu kupić w necie lub w sklepach z artykułami masarskimi.
Polecam wykonać jej większą ilość i część zamrozić. Doskonale się przechowuje.

Składniki:

2 kilogramy mięsa wieprzowego: 1 kg szynki, 1/2 kg mięsa z łopatki, 1/2 kg chudego boczku
4 duże ząbki czosnku
sól, pieprz
ewentualnie 1/2 kg skórek wieprzowych - ugotowanych i wystudzonych
ulubione przyprawy: majeranek, tymianek, etc.

Skórki wieprzowe dają gwarancję ścisłości mielonki. Dzięki zawartej w nich naturalnej żelatynie utworzy się również przepyszna i ścisła galaretka. Można użyć 2 łyżeczek żelatyny ale ja wolę wersję naturalną.
Skórki należy ugotować z dodatkiem przypraw: soli, ziela angielskiego i listka laurowego. Gotują się bardzo szybko, jakieś 30 - 40 minut. 

Mięso zmielić w maszynce do mielenia mięsa wybierając sitko o możliwie jak najgrubszych oczkach.
Ugotowane skórki również zmielić.
Czosnek obrać i przecisnąć przez praskę.
Zmielone mięso, skórki oraz czosnek posypać sowicie solą i pieprzem, wymieszać i wyrobić do momentu, aż osiągnie się jednolitą masę, odchodzącą od ręki.
Sprawdzić doprawienie mięsa: zrobić niewielkiego kotlecika, usmażyć go na patelni i sprawdzić smak. Jeśli jest za mało słone lub ostre to trzeba je doprawić.
Uciąć odpowiedni kawałek rękawa foliowego, jeden koniec porządnie zawiązać sznurkiem masarskim. Gotową masę nakładać do rękawa foliowego, dokładnie ugniatając całość i wygniatając powietrze. Drugi koniec rękawa również zawiązać sznurkiem, tak, aby w rękawie zostało jak najmniej powietrza. Sznurek z obu końców związać w jeden kawałek - będzie można go użyć do wyjęcia mielonki z gorącej wody.


domowa mielonka wieprzowa z folii

Gotową balotę włożyć do garnka i zalać wodą. Postawić na gazie i parzyć w temperaturze ok 60 - 80 stopni Celsjusza przez ok 1,5 godziny. Woda nie może się gotować. Najlepiej sprawdzać temperaturę termometrem do wody. Ale można też kontrolować ten stan na oko - woda nie może szumieć ale jednocześnie ma być gorąca.
Po parzeniu mielonki balotę wyjąć z wody za sznureczek i zostawić do całkowitego wystygnięcia - najlepiej na noc. Następnie wstawić do lodówki na kilka godzin, żeby się porządnie schłodziła i stężała.

Smacznego 😋

Komentarze