wtorek, 8 marca 2016

Chleb bezglutenowy - jaglany

chleb jaglanyPierwszy test mąka jaglana przeszła na chlebie. Moim zdaniem pieczywo wyszło lekkie (jak na bezglutenowe:-)), delikatniejsze i smaczniejsze niż z mąki gryczanej.

Ponieważ cała procedura produkcji chleba jest dokładnie taka sama jak w przypadku pieczywa z mąki gryczanej więc przepis został skopiowany z poprzedniego wpisu. 
Dla wygody i piszącej i czytających:-) 
Składniki lekko zmodyfikowałam w zakresie dodatków...Składniki:
500 g mąki bezglutenowej jaglanej
2 łyżki mielonego siemienia lnianego - opcjonalnie
4 łyżki pestek dyni
4 łyżki ziaren sezamu
100 g suszonych śliwek
ok. 3 łyżeczki zalanych łupin babki płesznik (nie więcej niż 1/2 szkl. wody) - lub błonnika z jabłek
3/4 łyżki soli
1,5 łyżki cukru
8 g suchych drożdży - 1 opakowanie
400 ml ciepłej wody

Wykonanie:
Suche składniki należy wymieszać ze sobą: mąkę, ziarna i pestki, droższe, siemię lniane, sól i cukier. Dodać pokrojone grubo suszone śliwki i wymieszać.
Dodać błonnik oraz wodę i wszystko energicznie wymieszać do czasu aż ciasto zacznie lekko odchodzić od miski. Polecam mieszanie metodą naszych babć - czyli ręką. Najlepiej łączą się składniki. Po mikserze zdarzyły mi się w upieczonym chlebie grudki nie wymieszanej mąki .

Uwaga!!! Kluczowa jest tutaj ilość dodanej wody. Jeśli będzie jej za dużo chleb wyrośnie bardzo duży i wypłynie z blaszki podczas pieczenia jednak w środku powstanie dziura. Jeśli zaś wody będzie za mało chleb będzie niski i zbity. Idealne ciasto jest na tyle gęste, że nie rozpływa się zupełnie w misce ale też na tyle rzadkie, że nie tworzy zbitej masy, którą można wziąć w jedną rękę... Niestety trzeba to przetestować samemu....

Miskę z ciastem przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. Ciasto powinno podwoić swoją objętość. Musi rosnąć ok 30 minut.
Po tym czasie ciasto odrobinę wymieszać i nałożyć do wysmarowanej tłuszczem blaszki. Na porcję z wymienionych składników wystarczy jedna wąska, podłużna blaszka.
Przykryć ściereczką i ponownie odstawić do wyrośnięcia na ok 10-15 minut.  
W tym czasie rozgrzać piekarnik do temperatury 200 stopni. 
Kiedy ciasto podrośnie - zacznie zbliżać się do brzegów foremek - należy je delikatnie wstawić do piekarnika na ok. 50-60 minut. Ja piekę 55 minut w piekarniku elektrycznym góra-dół i termoobieg.
Po upieczeniu ciasto należy wyjąć z formy i odstawić do wystygnięcia, owijając bawełnianą ściereczką. To też babcina metoda, dzięki której chleb nie wyschnie.
Nie można zostawiać upieczonego chleba do ostygnięcia w foremce bo skórka zwilgotnieje.

chleb jaglany


Śliwka nadała ciekawy, słodkawy posmak a o jej właściwościach wspomagających trawienie wspominać nie trzeba:-)

Smacznego :-)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentuj, opiniuj, proponuj... z chęcią dowiem się co myślisz o moich kuchennych poczynaniach.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...